Noční aromaterapie zlepšuje paměť u starších osob

 

Nová studie prokázala, že noční aromaterapie může zlepšit paměť u starších osob. Po dobu šesti měsíců byly subjekty každou noc vystaveny po dobu dvou hodin různým přírodním esenciálním vůním, což vedlo k pozoruhodnému 226% nárůstu kognitivních schopností. Tento inovativní přístup využívá známé spojení mezi čichem a pamětí a nabízí potenciální neinvazivní metodu boje proti úbytku kognitivních funkcí a demenci.

Zdroj: UC Irvine 1. 8. 2023

Když se v ložnicích starších lidí po dobu šesti měsíců každou noc na dvě hodiny linula vůně esencí z difuzéru, jejich vzpomínky se prudce zvýšily. Účastníci této studie neurologů z Kalifornské univerzity v Irvine dosáhli 226% nárůstu kognitivních schopností ve srovnání s kontrolní skupinou. Vědci tvrdí, že toto zjištění mění dlouho známou vazbu mezi vůní a pamětí v jednoduchou, neinvazivní techniku pro posílení paměti a potenciální prevenci demence.

Projekt byl realizován prostřednictvím centra pro neurobiologii učení a paměti UCI. Zúčastnili se ho muži a ženy ve věku 60 až 85 let bez diagnózy kognitivní poruchy nebo demence. Všichni dostali difuzér a sedm náplní, které obsahovali přírodní esenciální oleje (růže, pomeranč, eukalyptus, citron, máta peprná, rozmarýn a levandule). Jedna skupina dostala náplně se 100% množství esenciálních olejů a druhá (kontrolní) dostala náplně, kde byla destilovaná voda s minimálním množstvím esencí. Každý večer před spaním po dobu 6 mešíců vložili účastníci do difuzéru jednu z esencí, která se aktivovala na dvě hodiny, když spali.

U všech účastníků se na začátku a po 6 měsících sledování provedl neuropsychologický test k hodnocení verbálního učení a paměti - Reyův sluchový test verbálního učení. Lidé ze skupiny, jež používala 100% množství esenciálních olejů vykazovali 226% nárůst kognitivních schopností ve srovnání s kontrolní skupinou. Zobrazovací metody navíc odhalily lepší integritu mozkové dráhy zvané levý uncinnate fasciculus. Účastníci také uváděli, že byl jejich spánek klidnější.

Vědci již dlouho vědí, že ztráta čichové kapacity neboli schopnosti čichu může předpovídat rozvoj téměř 70 neurologických a psychiatrických onemocnění. Patří mezi ně Alzheimerova choroba a další demence, Parkinsonova choroba, schizofrenie a alkoholismus. Objevují se také důkazy o souvislosti mezi ztrátou čichu v důsledku COVID19 a následným snížením kognitivních schopností. Vědci již dříve zjistili, že pokud byli lidé se středně těžkou demencí po určitou dobu dvakrát denně vystaveni až 40 různým vůním, zlepšila se jejich paměť a jazykové schopnosti, zmírnily se deprese a zlepšily se jejich čichové schopnosti.

Tým UCI se rozhodl, že se pokusí tyto poznatky proměnit ve snadný a neinvazivní nástroj pro boj s demencí. "Skutečnost je taková, že po šedesátce začíná čichový smysl a poznávání upadat," řekl Michael Leon, profesor neurobiologie a člen CNLM. "Asi není reálné si myslet, že by lidé s kognitivní poruchou mohli denně otevřít a očichat 80 lahviček s esencí. To by bylo obtížné i pro osoby bez demence."

První autorka studie, vědecká pracovnice projektu Cynthia Woo, uvedla: "Proto jsme snížili počet vůní na pouhých sedm a vystavili účastníky pokaždé jen jedné, místo toho, aby jsme používali více vůní současně. "Tím, že jsme lidem umožnili vnímat vůně během spánku, jsme odstranili nutnost vyhradit si na to čas během dne." Vědci tvrdí, že výsledky jejich studie potvrzují poznatky vědců o souvislosti mezi čichem a pamětí.

"Čichový smysl má tu zvláštní výsadu, že je přímo napojen na paměťové obvody mozku," řekl profesor Michael Yassa a James L. McGaugh Chair ředitel CNLM. "Všechny ostatní smysly jsou vedeny nejprve přes thalamus. Každý má zkušenost s tím, jak silnou moc mají vůně při vyvolávání vzpomínek, a to i velmi dávných. Avšak na rozdíl od změn zraku, které léčíme brýlemi, a naslouchátek při poruchách sluchu, u ztráty čichu zatím žádná zásadní léčba neexistuje."

Tým by chtěl příště zkoumat vliv této techniky na lidi s diagnostikovanou ztrátou kognitivních funkcí. Vědci také říkají, že doufají, že toto zjištění povede k dalšímu zkoumání čichových terapií při poruchách paměti.

 

Zdroj článku: Scentful Slumbers: Enhancing Memory in Older Adults Through Nightly Aromatherapy

Celá studie zde: Overnight olfactory enrichment using an odorant diffuser improves memory and modifies the uncinate fasciculus in older adults

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné terapeutické kvalitě (CTEO®) a další výrobky podporující zdravý životní styl.