Mysl nad svaly: překvapivá síla placebo efektu při cvičení

 

 

Pokud člověk věří, že cvičební program byl optimalizován a vytvořen speciálně pro něj, bude mít tento cvičební režim pozitivní účinek bez ohledu na obsah programu. Vědci tvrdí, že placebo efekt má v případě cvičení zdravotní přínos.

Podle Kolbjørna Andrease Lindberga, výzkumného pracovníka z University of Agder v Norsku, můžete dosáhnout lepšího účinku tréninku, pokud věříte, že tréninkový program, který dodržujete, byl sestaven speciálně pro vás.

"Pokud věříte, že tréninkový program, který dodržujete, byl optimalizován speciálně pro vás, bude to mít samo o sobě účinek bez ohledu na obsah programu. Je to úplně stejné jako placebo efekt, který známe z medicíny," říká Lindberg, který provedl pilotní studii o tom, jaký vliv to může mít na trénink.

Výsledky byly zveřejněny v časopise Scientific Reports 3. února 2023.

Už jste si někdy vzali paracetamol na zmírnění bolesti hlavy a cítili jste se lépe ještě předtím než měla pilulka šanci účinkovat? Pak jste zažili placebo efekt. Placebo je název pro poněkud zvláštní jev, jež nastává, když léky nebo léčba fungují daleko lépe, pokud jste přesvědčeni o tom, že budou fungovat. "Placebo efekt se studuje již více než 70 let, ale pohled na něj v kontextu výzkumu cvičení je nový," říká Lindberg.

Placebo léky jsou důležitou součástí klinického výzkumu. V takzvaných slepých studiích se pacientům podává aktivní lék a placebo podle kódu, takže ani výzkumníci, ani subjekty nevědí, kdo co dostal. Výzkumníci tak mohou objektivně vyhodnotit účinek léku.

Studie Lindberga a jeho kolegů se zúčastnilo čtyřicet osob. Po sérii fyzických testů v laboratoři dostali všichni stejné tréninkové programy. Polovině účastníků bylo sděleno, že tréninkový program, který dostali, byl upraven speciálně pro ně na základě provedených testů. To byla intervenční skupina. Druhá polovina, kontrolní skupina, takové sdělení nedostala. Všichni účastníci dostali tréninkové programy, které se lišily co do zátěže a počtu opakování, ale v průměru byly programy obou skupin podobné.

Po absolvování osmi až deseti týdnů tréninku byli účastníci opět testováni v laboratoři. "Ukázalo se, že ti, kteří si mysleli, že dostali individuálně přizpůsobený tréninkový program, dosáhli v průměru lepších výsledků než kontrolní skupina. A to i přesto, že obě skupiny v průměru dodržovaly stejný program," říká Lindberg.

Vědci zjistili rozdíly mezi oběma skupinami, zejména u cvičení dřepů a celkové tloušťky svalů.

"Možná je trochu překvapivé, že placebo platí i pro cvičení. Ale když se nad tím zamyslíte, dává to smysl," říká Lindberg. "Existují náznaky, že účastníci, kteří si mysleli, že se řídí osobním programem, trénovali o něco více a s vyšší intenzitou. Mnoho takových drobných faktorů může ovlivnit výsledek."

Lindberg se také domnívá, že na výsledek mohlo mít vliv i samotné testování: Skupina intervenovaných osob mohla mít pocit, že musí podat výkon, protože cvičební program na míru jim měl přinést výsledky.

"Placebo efekt je při výzkumu výsledků cvičení do značné míry přehlížen. Při porovnávání tréninku dvakrát týdně s tréninkem čtyřikrát týdně může být obtížné provést zaslepou studii," říká. Problém může být, když se zdá, že nové tréninkové přístupy nabízejí dobré výsledky. "Existuje dobrý důvod být skeptický k novým "efektním" tréninkovým přístupům, jež jsou propagovány v médiích. Zejména s ohledem na to, že prakticky žádné takové studie nebyly kontrolovány z hlediska placebo efektu," říká Lindberg.

Zdroj článku: Mind Over Muscle: The Surprising Power of the Exercise Placebo Effect

Celá studie zde: The effects of being told you are in the intervention group on training results: a pilot study

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

 

 

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné terapeutické kvalitě (CTEO®) a další výrobky podporující zdravý životní styl.