Jak stimulovat bloudivý nerv pro lepší duševní zdraví (část první)

 

„Když porozumíme tomu, jak funguje bloudivý nerv, najdeme cestu k práci s nervovým systémem a nebudeme se již cítit bezmocní, když nervový systém pracuje proti nám.“ Dr. Arielle Schwartz, klinická psycholožka


Stimulování bloudivého nervu sehrálo u mne v posledních letech klíčovou roli v udržování mého duševního zdraví. A co je zač ten bloudivý nerv? Bloudivý nerv je nejdelší hlavový nerv v těle. Propojuje mozek se spoustou důležitých orgánů napříč tělem, a to včetně střev, žaludku, srdce a plic.

Ve skutečnosti slovo „vagus“ (bloudivý nerv je znám pod latinským názvem Nervus vagus – pozn. překl.) znamená putující, což přesně odpovídá tomu, jak tento nerv putuje po celém těle a dostává se k rozličným orgánům. Bloudivý nerv je také klíčovou součástí tzv. parasympatického nervového systému, odpovědného za odpočinek a trávení. Ovlivňuje náš dech, schopnost trávení a tepovou frekvenci, což jsou vše záležitosti významně ovlivňující naše duševní zdraví.

Je třeba věnovat zvláštní pozornost „tonusu“ bloudivého nervu. Tonus bloudivého nervu je vnitřní biologický pochod, který představuje aktivitu bloudivého nervu. Zvýšením tonusu bloudivého nervu dojde k aktivaci parasympatického nervového systému. To znamená, že vyšší tonus bloudivého nervu umožní tělu rychleji se zrelaxovat po vystavení se stresu.

V roce 2010 výzkumníci vysledovali pozitivní zpětnovazební ovlivňování mezi vysokým tonusem bloudivého nervu, pozitivními emocemi a dobrým fyzickým zdravím. Jinými slovy, čím bude tonus vašeho bloudivého nervu vyšší, tím větší šanci máte na zlepšení vašeho fyzického a duševního zdraví, a naopak. (5)


„Je to skoro jako Jin a Jang. Odpověď bloudivého nervu zmenšuje stres. Snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Mění funkci určitých částí mozku, stimuluje trávení, prostě všechno to, co se děje, když jsme odpočatí.“ MUDr. Mladen Golubic, lékařský ředitel kliniky v Clevelandu


Ještě zajímavější je skutečnost prokázaná studiemi: tonus bloudivého nervu se přenáší z matky na dítě. Matky, které byly depresivní, nervózní nebo naštvané během těhotenství, měly nižší aktivitu bloudivého nervu. A jakmile porodí dítě, novorozenec má rovněž nižší aktivitu bloudivého nervu a nižší hladiny neurotransmiterů dopaminu a serotoninu. (1-3)

Tonus bloudivého nervu lze změřit pomocí sledování určitých biologických procesů, jako je tepová frekvence, rytmus dechu a variabilita srdečního rytmu (HRV – heart rate variability, s níž výborně pracuje a analyzuje ji náš přístroj Heart Vision pozn.překl.).
Když je variabilita vašeho srdečního rytmu vysoká, je vysoký i tonus bloudivého nervu. Tyto dvě proměnné spolu korelují (53-55). Zvýšení variability srdečního rytmu lze dosáhnout pomocí používání přístroje jménem EmWave2 nebo již zmiňovaného přístroje Heart Vision skrze program řízeného dýchání. Někteří výzkumníci používají tyto přístroje ke změření tonusu bloudivého nervu ve svých studiích.

Pokud je tonus vašeho bloudivého nervu nízký, nezoufejte. Dají se podniknout kroky k jeho zvýšení, a to jeho stimulací. To vám umožní efektivněji reagovat na emoční a fyziologické symptomy v případě onemocnění mozku nebo mysli.

Stimulace bloudivého nervu a zvýšení tonusu bloudivého nervu se ukázaly být nápomocným u širokého spektra onemocnění mozku a následujících diagnóz spojených s duševním zdravím:

Deprese
Úzkostné poruchy
Alzheimerova nemoc
Migrény
Fibromyalgie
Tinitus
Závislost na alkoholu
Autismus
Bulimie
Poruchy osobnosti
Chování související se závislostí na heroinu a bažení po něm
Špatná paměť
Poruchy nálady u starší populace
Roztroušená skleróza
Obsadantně kompulzivní porucha
Vážné mentální postižení
Traumatické zranění mozku
Chronický únavový syndrom

FDA (Státní ústav pro kontrolu léčiv v USA - pozn. překl.) dokonce schválila chirurgicky implantovaný přístroj, který v určitých intervalech stimuluje bloudivý nerv u lidí, kteří trpí depresí, jež nereaguje na klasickou léčbu. A funguje to. (6-9)
Ale není nutné jít zrovna touto cestou. Můžete si užít výhod přirozené stimulace bloudivého nervu pomocí následujících 13 způsobů:

Pokračování zde.

Zdroj článku: How to Stimulate Your Vagus Nerve for Better Mental Health
Přeložila: Sonia Maria Sophia (FB Celost)

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné terapeutické kvalitě (CTEO®) a další výrobky podporující zdravý životní styl.

 

 

⇐ Astaxanthin je v současné době nejsilnější antioxidant, který byl v přírodě objeven. BrainMax Astaxanthin byl extrahován z ekologicky pěstovaných řas.

⇒ Probiotic Complex je směs dvanácti aktivních probiotických kmenů. V jedné dávce je obsaženo 25 miliard živýchorganismů a společně s prebiotikami FOS a inulinem tvoří optimální konfiguraci.