Jak stimulovat bloudivý nerv pro lepší duševní zdraví (část druhá)

13 způsobů přirozené stimulace bloudivého nervu:

 

1. Vystavování se chladu

Ukázalo se, že prudké vystavení se chladu aktivuje bloudivý nerv a cholinerní neurony prostřednictvím drah bloudivého nervu (10).
Výzkumníci také zjistili, že pravidelné vystavování se chladu může snížit reakci „bojuj nebo uteč“ sympatického nervového systému a prostřednictvím bloudivého nervu zvýšit aktivitu parasympatického nervového systému (11).
Já si dávám často studené sprchy a chodím ven při nízkých teplotách s minimem oblečení.
Zkuste příští sprchování zakončit minimálně 30 sekund trvající studenou vodou a uvidíte, jak se budete cítit. Pak se postupně propracujte k delším časovým úsekům. Je to sice nepříjemné, ale účinky, které díky tomu přetrvávají, za to stojí. Můžete si ulevit ze začátku také tím, že jednoduše ponoříte tvář do ledové vody.

 

2. Hluboké a pomalé dýchání

Další způsob, jak stimulovat svůj bloudivý nerv je hluboké a pomalé dýchání. Ukázalo se, že to snižuje úzkost a zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému prostřednictvím aktivování bloudivého nervu (51-52).
Většina lidí se nadechne 10 až 14krát za minutu. Přidání dalších zhruba 6ti nádechů v rámci minuty je velmi dobrý způsob, jak uvolnit stres. Měli byste se nadechovat hluboce, a to od bránice. Když to děláte, vaše břicho by se mělo vydout směrem ven. Výdech by měl být dlouhý a pomalý. To je klíč k stimulaci bloudivého nervu a dosažení stavu uvolnění.
Nejlepší způsob, jak si ověřit, že jste na správné cestě, je použít přístroj EmWave2. Je to přístroj pro biologickou zpětnou vazbu, který vám pomáhá udržovat tempo vašeho dýchání. O výhodách použití tohoto přístroje jsem psal již dříve.
(Výborné je i řízené dýchání, přístroje Heart Vision, tento program aktivuje bloudivý nerv, používá se pro korekci psycho-emocionálního a fyziologického stavu po fyzickém a psychickém zatížení, při stresových situacích atd. pozn. překl.).

 

3. Zpívání, brumlání, mantrování a kloktání

Bloudivý nerv je spojený s hlasivkami a svaly na zadní straně krku.
Zpívání, brumlání, mantrování a kloktání může tyto svaly aktivovat a stimulovat tak váš bloudivý nerv.
Ukázalo se také, že to zvyšuje variabilitu tepové frekvence a tonus bloudivého nervu (12).
Já často kloktám vodu předtím, než ji polknu. Více o tom pojednává kniha Dr. Datise Kharraziana, Proč můj mozek nefunguje?

 

4. Akupunktura

Akupunktura je další alternativní léčba, která, jak se ukázalo, stimuluje bloudivý nerv (46).
Já jsem opravdu velkým fanouškem ušní akupunktury. Při ušní akupunktuře se jehly vpichují do ucha. Doporučil bych najít si ve vašem okolí lékaře, který ji provádí, zejména pokud se chcete zbavit závislosti na psychiatrických lécích. Výzkumy ukazují, že ušní akupunktura stimuluje bloudivý nerv, zvyšuje jeho aktivitu a tonus a může pomoci léčit „neurodegenerativní nemoci skrze regulaci tohoto bloudivého nervu“ (45).
Podle mé zkušenosti je ušní akupunktura efektivnější než normální akupunktura. Nejsem si však jist tím, proč tomu tak je. Pouze jsem osobně zaznamenal větší přínos a účinky pomocí ušní akupunktury.
Na konci každého sezení mi můj lékař přilepil na ucho tato malá černá semínka. Pro relaxaci před spaním používám doma také tuto akupunkturní podložku.

 

5. Yoga a Tai Chi

Jóga a Tai Chi jsou dvě relaxační techniky založené na „propojení mysli a těla“, které fungují tím, že stimulují bloudivý nerv a zvyšují mód „relaxace a trávení“ parasympatického nervového systému.
Studie ukázaly, že jóga zvyšuje hladinu GABA (Kyseliny gama-aminomáselné), zklidňujícího neurotransmiteru ve vašem mozku. Výzkumníci věří, že to dělá „stimulováním bloudivých aferentů“ (impulzů směřujících zvenku k bloudivému nervu – pozn. překl.), které zvyšují aktivitu v parasympatickém nervovém systému (13-18).
Výzkumníci také zjistili, že jóga stimuluje bloudivý nerv a tím pádem by ji měli praktikovat lidé, kteří se potýkají s depresí a úzkostí (19).
Navzdory všem těm úžasným výsledkům výzkumu, já osobně nejsem velkým příznivcem jógy. Hodně lidí na ni nedá dopustit, ale pro mne jednoduše není. Já dávám přednost Tai Chi. Také u Tai Chi se prokázalo, že zvyšuje variabilitu tepové frekvence, a výzkumníci se domnívají, že to znamená, že může také „zvýšit modifikaci bloudivého nervu“ (20). (Studie o pozitivním přínosu jógy: Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce pozn. překl.)

 

6. Probiotika

Vědcům se stává stále více zřejmé, že střevní bakterie zlepšují funkce mozku tím, že ovlivňují bloudivý nerv (27).
Při jedné studii byla zvířatům podávána probiotika Lactobacillus Rhamnosus, přičemž výzkumníci zjistili pozitivní změny na GABA receptorech v jejich mozku, snížení stresových hormonů a snížení depresivních a úzkostných projevů chování.
Výzkumníci také došli k závěru, že tyto příznivé změny, ke kterým došlo mezi střevem a mozkem, byly umožněny bludivým nervem.
Když byl u jedné jiné myši bloudivý nerv odstraněn, přidávání Lactobacillus Rhamnosus do jejího trávicího systému nesnížilo úzkost, stres ani nezlepšilo náladu (25).
Další studie zjistila, že probiotika Bifidobacterium Longum normalizovala úzkostné projevy chování u myši tím, že působila přes bloudivý nerv (26).
Obě tato probiotika Lactobacillus Rhamnosus i Bifidobacterium Longum jsou obsažena v doplňku stravy Optimal Biotics. Dříve jsem psal o některých dalších způsobech, jak můžete zvýšit množství dobrých bakterií ve svém střevě.

 

7. Meditace a neurologická zpětná vazba

Meditace je moje oblíbená relaxační technika, která může stimulovat bloudivý nerv a zvýšit jeho tonus.
Výzkum prokázal, že meditace zvyšuje tonus bloudivého nervu a pozitivní emoce a podporuje dobré pocity vůči sebe sama (22, 23).
Další studie zjistila, že meditace snižuje aktivitu „bojuj nebo uteč“ sympatického nervového systému a zvyšuje modulaci bloudivého nervu (21). Ukázalo se, že zpívání mantry „OM“, což se často dělá v průběhu meditace, také stimuluje bloudivý nerv (24). K tomuto se mi nepodařilo najít žádný výzkum, který by to potvrzoval, nicméně dle mé zkušenosti, neurofeedback (přístroj pro neurologickou zpětnou vazbu) výrazně zvýšil variabilitu mé tepové frekvence a tonus bloudivého nervu, jak jsem to naměřil na mém přístroji EmWawe2.
Momentálně už neurofeedback nepoužívám a místo toho používám pro meditaci Muse Headband (čelenka pro introspektivní přemýšlení). Je podobný neurofeedbacku a poskytuje vám v reálném čase zpětnou vazbu o vašich mozkových vlnách. (Článek o pozitivním přínosu meditace: Meditační studie dokazuje změny související s vnímáním a stresem pozn. překl.)

 

8. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 masné kyseliny jsou esenciální tuky, které si vaše tělo nedokáže samo vyrobit. Vyskytuji se zejména v rybách a jsou nezbytné pro normální fungování elektrických impulzů v mozku a nervovém systému.
Často se o nich zmiňuji ve většině mých článků, protože jsou tak zásadní pro mozek a mentální zdraví a ovlivňují tolik aspektů celkového zdraví.
Ukázalo se, že pomáhají lidem překonat závislosti, opravit „propustný mozek“ a dokonce pomáhají zvrátit snižování kongitivních funkcí. Nicméně výzkumníci také objevili, že omega-3 mastné kyseliny zvyšují tonus bloudivého nervu a jeho aktivitu (35-37, 40).
Studie ukazují, že snižují tepovou frekvenci a zvyšují její variabilitu, což znamená, že velmi pravděpodobně také stimulují bloudivý nerv (34, 38, 39).
A vysoká konzumace ryb je také spojována se „zvýšenou aktivitou bloudivého nervu a převahou parasympatického nerovového systému“ (35).
Z tohoto důvodu jím hodně lososa loveného ve volných vodách, jakož i doplněk stravy s krilovým olejem.

 

9. Cvičení

Již dříve jsem zmínil, jak cvičení zvyšuje hladinu mozkového růstového hormonu, podporuje mozkové mitochondrie a pomáhá zvrátit snižování kongitivních funkcí.
Nicméně bylo také prokázáno, že cvičení stimuluje bloudivý nerv, což může vysvětlit jeho příznivé účinky na mozek a mentální zdraví (28).
Mnoho odborníků na zdraví mozku doporučilo cvičení jako radu číslo jedna pro jeho optimální zdraví.
Můj cvičební program spočívá ve zvedání těžkých závaží (1-4krát týdně), vysoko intenzivním běhání (1-2krát) týdně a chůze co nejvíce jak mohu (ideálně 30-60 minut denně).
Chůze, zvedání závaží a sprint jsou nejlepší formy cvičení, ale měli byste si vybrat takový sport nebo cvičební program, který vás baví, takže k němu přilnete dlouhodobě.

 

10. Zinek

Jak jsem se zmiňoval již dříve, zinek je nepostradatelný minerál pro mentální zdraví, zejména když bojujete s chronickou úzkostí.
Jedna studie ukázala, že zinek zvyšuje stimulaci bloudivého nervu u potkanů, kteří mají nedostatek zinku (41).
Odhaduje se, že 2 miliardy lidí na světě mají nedostatek zinku a šest různých studií ukázalo, že tento nedostatek zinku, který nelze jistit běžnými klinickými metodami, narušuje mozkové funkce u dětí a dospělých (42-44).
Takže když zápasíte s nějakou duševní poruchou, je docela možné, že ho máte nedostatek.
Mezi některé nejlepší zdroje zinku patří ústřice, hovězí maso volně se pasoucích krav, dýňová semínka, kešú, houby a špenát. Nicméně já doporučuji přinejmenším krátkodobé doplňování zinku, abyste si zajistili, že ho máte dostatek. Abych si zabezpečil optimální hladiny zinku, vytvořil jsem doplněk stravy Optimal Zinc, který užívám.
Projděte si můj předchozí článek o zinku a mědi, pokud máte zájem nalézt nějaké další kroky, které můžete udělat proto, abyste si zvýšili hladinu zinku.

 

11. Masáže

Výzkumy ukazují, že masáže mohou stimulovat bloudivý nerv a zvýšit jeho aktivitu a tonus (31-32).
Bloudivý nerv je možné stimulovat také masáží některých konkrétních oblastí těla. Ukázalo se, že masáže chodila (reflexologie) zvyšují modulaci bloudivého nervu a variabilitu tepové frekvence a snižují reakci „bojuj nebo uteč“ sympatického nerovového systému (29).
Masáž dutiny hlavové tepny, což je oblast blízko pravé strany krku, může také stimulovat bloudivý nerv a snížit záchvaty (30).
Já osobně chodím na masáže ke kvalifikovanému masážnímu terapeutovi jednou za několik měsíců.

 

12. Sociální kontakty a smích

Už jsem dříve mluvil o tom, jak mohou sociální kontakty a smích snížit hlavní stresový hormon ve vašem těle.
A teď jsem se dozvěděl, že to s největší pravděpodobností dělají prostřednictvím stimulace bloudivého nervu. Výzkumníci objevili, že přemýšlení a vracení se k pozitivním společenským zážitkům zlepšuje tonus bloudivého nervu a zvyšuje pozitivní emoce (47, 48).
Smích, jak se prokázalo, zvyšuje variabilitu tepové frekvence a zlepšuje náladu (49).
A stimulace bloudivého nervu zase vede ke smíchu jako vedlejší efekt, což naznačuje, že jsou propojeny a ovlivňují se navzájem (50). Takže moje rada je trávit čas a smát se se svými přáteli, co nejvíce je to možné.

 

13. Občasný půst

Většinu dnů nejím žádnou snídani a pak si své první jídlo dne dám, tj. přeruším svůj „půst“, (anglicky „snídaně“ = „break-fast“ znamená přerušit půst – pozn. překl.) až tím, že jím kolem 2. nebo 3. hodiny odpoledne. To znamená, že všechno jídlo daného dne sním v rozmezní 8 hodinového časového úseku. Dělat to takto má mnoho výhod pro zdraví. Jak jsem zmiňoval dříve, občasný půst může výrazně pozvednout hladinu růstového hormonu mozku, zlepšit mitochondriální funkci a může to pomoci některým lidem překonat zamlžení mozku a snižování kognitivích funkcí.
Výzkum také ukázal, že půst a snížení množství kalorií zvyšuje variabilitu tepové frekvence, což je indikátor toho, že to zvyšuje aktivitu parasympatického nerovového systému a tonus bloudivého nervu (33).
Nejlepší způsob, jak začít s půstem je jednoduše sníst večeři kolem 6. hodiny, nejíst už potom nic až dokud jde člověk spát, a pak sníst obvyklou snídani další den. To by vám mělo poskytnout kolem 12-14 hodin půstu.

 

Závěr

Nemusíte být ovládání vaším tělem a myslí. Máte sílu říct jim, co mají dělat. Tím, že stimulujete bloudivý nerv, můžete vyslat svému tělu zprávu, že je čas uvolnit se a zbavit se stresu, což také vede z dlouhodobého hlediska ke zlepšení nálady, zdraví a odolnosti.
Mne zvýšení tonusu bloudivého nervu umožnilo překonat úzkost a depresi a lépe je zvládat, když se objeví.
Na závěr doufám, že některé z výše uvedených kroků zahrnete do svého každodenního života a to vám umožní žít optimálně váš život.

 

Zdroj článku: How to Stimulate Your Vagus Nerve for Better Mental Health
Překlad: Centrum Oberonic

Reference:

(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705176/
(10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11447037
(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18785356
(12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705176/
(13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3111147/
(14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12568274
(15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12090812
(16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2176143/
(17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16641939
(18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15750381
(19) http://www.bu.edu/news/2012/03/07/researchers-find-yoga-helps-ease-stress-related-medical-and-psychological-conditions/
(20) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18991518
(21) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3546358/
(22) http://healthland.time.com/2013/05/09/why-kindness-can-make-us-happier-healthier/?iid=hl-main-lead
(23) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23649562
(24) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3099099/
(25) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21876150
(26) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3413724/
(27) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367209/
(28) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20948179
(29) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22314629
(30) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23962632
(31) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3133856/
(32) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2844909/
(33) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16581971
(34) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17326331
(35) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217222/
(36) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16616012/
(37) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461305
(38) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3483717/
(39) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17134636
(40) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3653417/
(41) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19158231
(42) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22664333
(43) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21939673
(44) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22673824
(45) https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/786839/
(46) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24359451
(47) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23649562
(48) http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797612470827
(49) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22894892
(50) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12959437
(51) http://www.npr.org/2010/12/06/131734718/just-breathe-body-has-a-built-in-stress-reliever
(52) https://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/743504/

 

Role Neurotransmiterů

Role Neurotransmiterů

Role Neurotransmiterů     Neurotransmiter je chemický zprostředkovatel, který přenáší, zesiluje a vyrovnává signály mezi neurony (známými také pod pojmem nervové buňky) a cílovými buňkami po celém těle. Těmito cílovými buňkami mohou být žlázy, svaly a další...

Vliv stresu na tělo

Vliv stresu na tělo

Vliv stresu na tělo     Stres ovlivňuje všechny systémy těla, a to včetně muskuloskeletárního, respiračního, kardiovaskulárního, endokrinního, trávicího, nervového a reprodukčního. Naše tělo je dobře vybaveno pro zvládání malého množství stresu, ale když se...

Malý mozek a imunitní systém

Malý mozek a imunitní systém

Malý mozek a imunitní systém     Malý mozek má několik funkcí v rámci osy centrálního nervového systému včetně integrace senzorických informací, učení se motorickým pohybům, přizpůsobování pohybů, ovládání nálady, citového rozrušení, emocí a regulování...

Stres na buněčné úrovni

Stres na buněčné úrovni

Stres na buněčné úrovni Co jsou to astocyty?   Když se zmíní slovo “stres”, většina z nás pomyslí na stres negativní. Znáte to, takový ten stres, kdy máte na dokončení milion projektů, vaše malé dítě vám ječí do ucha a vy jste si právě uvědomili, že jste celý den...

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV?

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV?

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV přístrojem Heart Vision?   Neustálý dlouhodobý životní shon, pracovní nasazení, emocionální a psychické vypětí, stres, nepravidelná a nesprávná životospráva, minimum pohybu a času věnovanému sobě, odpočinku,...

Co jsou to Alfa mozkové vlny?

Co jsou to Alfa mozkové vlny?

Co jsou to Alfa mozkové vlny? Zvýšení Alfa vln může zmírnit depresi     Alfa mozkové vlny představují jeden vzorec elektrické aktivity, jež mozek vytváří. Mozek se skládá z miliónů neuronů, které využívají elektrické impulzy k přenosu...

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?     Pokud sledujete můj blog, možná už víte, že mne velmi zajímá zjišťování informací o HRV a o tom, jak ho mohu u sebe zlepšit prostřednictvím neustálého monitorování HRV. Můžete si ale klást otázku, proč se...

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve)

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve)

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve) Přeložili jsme pro vás srozumitelný a souhrnný text od doktorky Evy Detko o bloudivém nervu, který je zodpovědný především za parasympatickou (zklidňující) kontrolu našich vnitřních orgánů. Dobré fungování bloudivého nervu je proto zásadní...

Řízené dýchání v přístroji Heart Vision

Řízené dýchání v přístroji Heart Vision

Řízené dýchání "Biologický Feedback" v přístroji Heart Vision   Živé dýchaní Srdce udává rytmus všech orgánů lidského těla jako kyvadlo a i ten nejmenší vliv na organismus se odráží ve změnách daného rytmu. Jakým způsobem může člověk samostatně ovlivnit práci...

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání   Shrnutí: Mozková aktivita se s cyklem tlukotu srdce mění, čímž pomáhá zabezpečit, aby byly určité informace udržovány mimo naše vědomé prožívání. Zdroj: Ústav Maxe Plancka (Max Planck Institute) První mechanizmus představuje...

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?     V současnosti se zdá být stále více a více zřejmé, že zinek může skutečně být tím “kouzelným lékem” pro zastavení koronavirové infekce a ukončení této globální pandemie. Tento minerál je...

O čínské medicíně 1. – Jan Kvasnička

O čínské medicíně 1. – Jan Kvasnička

O čínské medicíně 1. – Jan Kvasnička Pokud má někdo chuť v této době zopakovat si nebo se seznámit se znalostí tradiční čínské medicíny, doporučuji jednoduchou, a hlavně zábavnou knížku Honzy Kvasničky, O čínské medicíně 1. Kniha je originálně a vtipně ilustrovaná a...

Léčení úzkosti pomocí akupunktury

Léčení úzkosti pomocí akupunktury

Léčení úzkosti pomocí akupunktury Různé přístupy akupunktury mají pozitivní účinky. Studie u lidí a zvířat prokazují, že akupunktura má pozitivní účinky na zdraví, včetně mentálního a emocionálního fungování souvisejícího s různými mechanizmy působení v těle, jako...

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu   Bloudivý nerv je takto nazýván proto, že “bloudí” podobně jako tulák, přičemž se větví do senzorických vláken vycházejících z mozkového kmene směrem k vnitřním orgánům. Bloudivý nerv, nejdelší z lebečních nervů, řídí...

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu?

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu?

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu? Když posloucháte hudbu, je při tom zapojeno a aktivováno mnoho oblastí mozku, ale když skutečně hrajete na nějaký hudební nástroj, tato mozková aktivita se stává více podobou tréninku se zapojením celého těla. Co se...

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv Tento článek blogu Psychologie Dnes (Psychology Today) je prvním článkem z devítidílné série s názvem „Bloudivý nerv a návod na přežití“. Devět způsobů jak řídit bloudivý nerv, které jsou hlavními tématy každého článku...

Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?

Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?

 Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?     Variabilita srdečního rytmu (HRV – Heart Rate Variability) - fyziologický fenomén proměnlivosti časových intervalů mezi jednotlivými údery srdce.    Věděli jste, že srdce je rezonančním tělem...

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku   Mozková plasticita, také známa jako neuroplasticita, je termín, který se vztahuje na schopnost mozku měnit se a přizpůsobovat v důsledku prožívaných zkušeností a zážitků. Když lidé řeknou, že mozek má schopnost...

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R Podrobný popis metody elektrokardiografie   Historie objevu kardiogramu V polovině 19. století se vědci přiblížili k odhalení překvapivé vlastnosti srdce – schopnosti vyrábět elektřinu. Gabriel Lippman...

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce Variabilita srdečního rytmu, která je známkou zdravého srdce, je vyšší u lidí, kteří cvičí jógu, než u lidí, kteří ji necvičí. To bylo prokázáno výzkumem, který bude publikován v nadcházejícím čísle Mezinárodního časopisu...

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku Proč se cítíme apatičtí, když se zotavujeme z nemoci? Odpovědí zcela zjevně je, že mírný stupeň chronického zánětu narušuje signální systém v mozku, jež funguje na dopaminu a jež nás motivuje něco...

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli Změny srdečního rytmu mohou mít vliv na moudrost, jak zjistil výzkum na Univerzitě ve Waterloo   Studie ukazuje, že variabilita srdečního rytmu (HRV) a proces přemýšlení fungují provázaně, což umožňuje člověku uvažovat...

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach Shrnutí: Nová studie uvádí, že rytmus dýchání může ovlivnit nervovou aktivitu, která zesiluje vybavování si vzpomínek a emocionální úsudek.Zdroj: Severozápadní Univerzita (Northwestern University)   Dýchání není pouze o...

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl Neurovědci objevili efektivní způsoby, jak se zbavit nechtěných myšlenek   Jako vytrvalostní běžec extrémních závodů jsem několikrát absolvoval Badwater Ultramarathon. Někteří tomuto závodu říkají „nejnáročnější...

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů Meditační studie dokazuje změny související s vnímáním a stresem     Účast na osmitýdenním meditačním Programu vědomého vnímání, jak se zdá, přináší měřitelné změny v oblastech mozku souvisejících s pamětí, vnímáním sebe...

Abeceda akupunktury – MUDr. Milada Barešová

Abeceda akupunktury – MUDr. Milada Barešová

Abeceda akupunktury - MUDr. Milada Barešová   Proč si koupit právě tuto knihu?V době, kdy je dostupné velké množství odborné literatury, učebnic pro laiky i odbornou veřejnost?!Jedná se totiž o zcela unikátní a především srozumitelně a prakticky zaměřenou...

Fraktální dýchání a korekce zdravotního stavu

Fraktální dýchání a korekce zdravotního stavu

Fraktální dýchání a korekce zdravotního stavu Při prvním seznámení s přístrojem Heart Vision největší množství otázek vyvolává tzv. „fraktální portrét“ pacienta. Pokusíme se vysvětlit tento termín zjednodušeně, avšak v rámci korektní definice. Jak je známo, jakýkoli...

Esenciální oleje a fytoterapie

Esenciální oleje a fytoterapie

Esenciální oleje a fytoterapie     Co jsou esenciální oleje? Esenciální oleje byly známy již dávným civilizacím jako vzácné substance, podporující lidské zdraví a je zdokumentováno, že se využívaly v lékařské praxi, kosmetice a při přípravě jídla. Jsou to...

Biologický věk (Gerontologická křivka)

Biologický věk (Gerontologická křivka)

Biologický věk (Gerontologická křivka) Už v dávných dobách si lidé všimli, že fyzické zdraví a síla člověka nemusí odpovídat jeho věku - jak v pozitivním i negativním smyslu. Známé historické postavy ve stáří demonstrovaly vynikající energii, jiné se v relativně...

Vděčné srdce – Rollin McCraty, Ph.Dr. – Doc Childre

Vděčné srdce – Rollin McCraty, Ph.Dr. – Doc Childre

Vděčné srdce - Rollin McCraty, Ph.Dr. - Doc Childre   Vědecky napsaná publikace o tom, jak je mozek propojen se srdcem. O fungování pozitivních i negativních emocí na naše tělo a jak se tyto emoce odráží v našich charakteristikách srdečního rytmu. Translation ©...

Sympatikus a parasympatikus

Sympatikus a parasympatikus

Sympatikus a parasympatikus   Vegetativní nervový systém s jeho nevědomými reakcemi dělíme na sympatikus a parasympatikus. Jedná se o dva odděleně probíhající svazky nervových vláken, které se táhnou z mozkového kmene k nejrůznějším receptorům v našem těle: k...

Citrony

Citrony

Citrony Citrony jsou silně léčivé plody, které mají fenomenální antibiotické a antiseptické vlastnosti. Citrony jsou bohaté na vitamíny C, B-komplex a minerály, jako je železo, vápník, hořčík, křemík, měď a draslík, které posilují a pomáhají vyčistit a detoxikovat...

Popis čaker v přístroji Heart Vision

Popis čaker v přístroji Heart Vision

Popis čaker v přístroji Heart Vision Čakry jsou podle hinduismu a dalších, kulturně spřízněných myšlenkových proudů, energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh. Podle těchto nauk slouží čakry jako převodníky a transformátory prány (energie) v...

Ájurvéda – Dóši a pět Prvků v Heart Vision

Ájurvéda – Dóši a pět Prvků v Heart Vision

Ájurvéda - Dóši a pět Prvků v přístroji Heart Vision Podle Ájurvédy se lidský organismus skládá z hmotných i nehmotných složek. Interakce mezi těmito dvěma částmi lidské bytosti určuje její fyzické a mentální zdraví. Jedním z hlavních principů Ajurvédy je, že žádná z...

Pin It on Pinterest

Share This