Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?

 

Pokud sledujete můj blog, možná už víte, že mne velmi zajímá zjišťování informací o HRV a o tom, jak ho mohu u sebe zlepšit prostřednictvím neustálého monitorování HRV. Můžete si ale klást otázku, proč se zaměřuji právě na HRV.

Intuitivně se zdá být zřejmé, že autonomní nervový systém (ANS), který reguluje vitální funkce, jakými jsou dýchání, tělesná teplota a trávení, ovlivňuje zbytek našeho těla. Jakými způsoby však ovlivňuje celkové zdraví? Má nízké HRV (dominantní sympatický nervový systém) vliv na imunitní systém a jaký? Pokud jste se tak jako já někdy zamýšleli nad těmito otázkami, čtěte dále.

Během období fyziologického nebo psychologického stresu jsou takzvané stresové hormony, jako adrenalin a kortizol, vyplavovány do krevního řečiště, čímž je aktivován sympatický nervový systém (SNS) a spuštěna v našem těle reakce „bojuj-nebo-uteč“. Ve stresu je pro naše tělo prioritní okamžité přežití, přísun krve do svalů, srdce a dalších životně důležitých orgánů, přičemž se zeširoka otevírají dýchací cesty v plicích, aby byl umožněn zvýšený přísun kyslíku do mozku a uvolňováno větší množství glukózy do krevního řečiště, za účelem zásobování všech částí těla energií (1).

To zní skvěle – ale jen do určité míry. Zatímco přísun většího množství krve a kyslíku do životě důležitých orgánů může být dobrá věc během akutního stresu, dlouhodobý chronický stres může vést k závažným zdravotním problémům. Aby tělo zabezpečilo zvýšené množství  zdrojů pro reakci „bojuj-nebo-uteč“, vyčerpává v zájmu okamžitého přežití ty zdroje, které má pro fungování životně méně důležitých orgánů. Stres snižuje hladinu pohlavních hormonů v těle, jako například estrogenu a testosteronu (2), což potenciálně vede k nižší než optimální reprodukční funkci. Chronický stres může také zabraňovat normálnímu dělení kmenových buněk, čímž se narušuje například regenerace po zranění (3). Chronický stres navíc potlačuje nebo špatně reguluje imunitní reakce (4), a tím se mění rovnováha mezi různými typy imunitních buněk.

Existují různé typy bílých krvinek, přičemž neutrofily a lymfocyty jsou nejběžnější a dohromady tvoří přibližně 90% všech bílých krvinek. Fascinující studie z roku 2014 ukázala, že zvýšený poměr mezi neutrofily a lymfocyty (Neutrophil-Lymphocyte Ratio - NLR) byl u myší v korelaci s indikátory chování naznačujícími chronický stres (5). Jiné studie prokázaly, že vyšší NLR bylo v korelaci se závažnou depresí u lidí (6) a hladinou stresu u pacientů s RS (7).

Pro nás, kteří se snažíme optimalizovat své zdraví skrze sebe-měření, může představovat NRL levný a pohotově dostupný prostředek pro kvantifikaci rovnováhy mezi SNS a PSN. Předpokládáme-li nepřítomnost nemoci, která ovlivňuje NLR, jako například kardiovaskulární poruchy, poměr by měl být mezi 1-3. Pokud je váš poměr vyšší, může to naznačovat SNS dominanci v době 3-4 týdnů před testem.

Vedle sympatického nervového systému (SNS) a parasympatického nervového systému (PSNS) má autonomní nervový systém (ANS) třetí, možná méně známou, hlavní odnož: střevní nervový systém (Enteric nervous systém – ENS). ENS existuje ve výstelce střeva a kontroluje gastrointestinální reakce nezávislé na centrálním nervovém systému. Studie z roku 2011 ukazuje, že abnormality ENS mohou hrát důležitou roli u pacientů s chronickou zácpou (8).

Spolu se zvyšujícím se povědomí o důležitosti zdraví střeva teď víme, že chronická zácpa může být obojím, jak příčinou tak symptomem závažného onemocnění, a že vyprazdňování méně častěji než jednou denně byl nemělo být opomíjeno jako „zcela normální“. Zatímco se snažíme zlepšit zdraví našeho střeva, náš nervový systém nemusí být tím nezjevnějším místem, kde bychom začali hledat zlepšení, nicméně vzhledem k danému úzkému spojení mezi ANS a střevem, stojí za to věnovat pozornost zdraví ANS. Například je známo několik osobních zkušeností s tím, že stimulace bloudivého nervu pomáhá normalizovat vyprazdňování (9).

Zdroj článku: How Does Autonomic Nervous System Affect Health
Překlad: Centrum Oberonic

[1] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-the-stress-response
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5498122/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4611730/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24798553/
[5] https://www.nature.com/articles/laban.529
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4701675/
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5483654/
[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017417/
[9] https://bengreenfieldfitness.com/podcast/nutrition-podcasts/vagus-nerve-support/

Vysoce kvalitní a vstřebatelné formy hořčíku pro podporu organismu při stresové zátěži.

⇐ Magnesium bisglycinát + Vit. B6 vhodný k večeru na zklidnění a regeneraci.

⇒ Magnesium malát vhodný k užívání v ranních a dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek.