Bakterie Lactobacillus mohou chránit před úzkostí a depresí

 

 

Vědci zjistili, že bakterie Lactobacillus, obsažené ve fermentovaných potravinách a jogurtech, hrají významnou roli při zvládání stresu a potenciální prevenci deprese a úzkosti. Tento výzkum je zásadní pro své specifické zaměření na bakterie Lactobacillus, čímž se odlišuje od ostatních mikrobů. Studie zjistila, že Lactobacillus udržuje hladinu interferonu gama, jež má zásadní význam pro reakci na stres a duševní pohodu. Tento výzkum otevírá dveře k nové probiotické léčbě duševních poruch, jako jsou úzkost a deprese.

Zdroj: University of Virginia 30. 11. 2023

Nový výzkum doktora Albana Gaultiera a jeho spolupracovníků z univerzity je pozoruhodný tím, že přesně vymezuje úlohu laktobacilů a odděluje je od všech ostatních mikroorganismů, které přirozeně žijí v našem těle. Tyto organismy se souhrnně nazývají mikrobiota. Vědci se na ně stále více zaměřují a využívají je k léčbě nemocí a ke zlepšení našeho zdraví.

Nový výzkum na univerzitě ve Virginii představuje v tomto úsilí významný krok vpřed  a poskytuje vědcům nový inovativní přístup k pochopení úlohy jednotlivých mikrobů, jež by mohl usnadnit vývoj nových léčebných postupů a léků na nejrůznější duševní i tělesné choroby.

"Náš objev osvětluje, jakým způsobem ovlivňují bakterie Lactobacillus sídlící ve střevech poruchy nálady tím, že vylaďují imunitní systém," řekl Gaultier z katedry neurověd na univerzitě. "Náš výzkum by mohl otevřít cestu k objevení tolik potřebných léků na úzkost a depresi."

Mikrobiota a deprese

Naše střeva jsou přirozeným domovem bezpočtu bakterií, hub a virů. Žije v nás a na nás více mikroorganismů než je buněk v našem těle. Může to znít zvláštně, ale vědci si stále více uvědomují, že tyto drobné organismy a jejich nekonečné interakce mají zásadní význam pro zdraví našeho imunitního systému, pro naše duševní zdraví a mnoho dalších aspektů naší pohody. Je známo, že narušení mikrobioty, ať už v důsledku nemoci, stresu, špatné stravy nebo jiných příčin, přispívá k mnoha nemocem a dokonce napomáhá šíření rakoviny. Vědci jsou proto v posledních letech nesmírně nadšeni možnostmi boje s nemocemi pomocí cílené léčby mikrobioty.
První pokusy o manipulaci se střevní flórou pomocí prospěšných bakterií, tzv. probiotik, přinesly smíšené výsledky. Velkou část problému představovala samotná složitost mikrobiomu. Odhaduje se, že v každém z nás je 39 bilionů mikroorganismů, takže snažit se pochopit, co konkrétní bakterie nebo houby dělají - a už vůbec ne to, jak interagují se všemi ostatními mikroorganismy a jejich hostiteli - může být jako snažit se spočítat zrnka písku na pláži.

Gaultier a jeho tým zvolili inovativní přístup, aby se zaměřili na konkrétní laktobacily. Předchozí výzkum Gaultierovy laboratoře naznačoval, že tyto bakterie dokážou zvrátit depresi u laboratorních myší - což bylo nesmírně slibné zjištění. Výzkumníci však potřebovali pochopit, jak. "Z našeho předchozího výzkumu jsme věděli, že Lactobacillus příznivě ovlivňuje poruchy nálady a zaniká po psychickém stresu, ale základní důvody zůstávaly nejasné, především kvůli technickým problémům spojeným se studiem mikrobiomu."

Gaultier a jeho tým se rozhodli pokračovat ve výzkumu deprese pomocí skupiny bakterií známé jako Altered Schaedler Flora, jež zahrnuje dva kmeny Lactobacillus a šest dalších bakteriálních kmenů. Díky tomuto nepříliš často používanému společenství bakterií se týmu podařilo vytvořit myši s bakteriemi Lactobacillus i bez nich. Změněná Schaedlerova flóra přinesla zajímavé výsledky. Gaultier a jeho kolegové dokázali přesně vysvětlit, jak laktobacily ovlivňují chování a jak nedostatek těchto bakterií může zhoršovat deprese a úzkost. Zjistili, že laktobacily z čeledi Lactobaccillacea udržují hladinu imunitního mediátoru zvaného interferon gama, který reguluje reakci organismu na stres a pomáhá odvracet deprese.

Na základě těchto informací jsou vědci připraveni vyvinout nové způsoby prevence a léčby deprese a dalších duševních onemocnění, v nichž hrají Lactobacillus důležitou roli. Například pacienti, kteří se potýkají s depresí (nebo jsou jí ohroženi), by jednoho dne mohli užívat speciálně vyvinuté probiotické doplňky stravy, které optimalizují hladinu užitečných bakterií Lactobacillus. "Díky těmto výsledkům máme k dispozici nové nástroje pro optimalizaci vývoje probiotik, což by mělo urychlit objevy nových léčebných postupů," uvedla výzkumnice Andrea R. Merchak, Ph. "A co je nejdůležitější, můžeme nyní zkoumat, jak by udržování zdravé hladiny laktobacilů a nebo interferonu gama mohlo být využito při prevenci a léčbě úzkosti a deprese."

Zdroj článku: Lactobacillus Bacteria May Guard Against Anxiety and Depression

Celá studie zde: Lactobacillus from the Altered Schaedler Flora maintain IFNγ homeostasis to promote behavioral stress resilience

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

⇐ Koenzym Q10 (Ubiquinol) je vyroben pokročilou patentovanou technologií, která zaručuje vysokou stabilitu, absorpci a tím i lepší účinky.

⇒ BrainMax Adaptogenic nejvíce prozkoumané adaptogeny z celého světa, jež pozitivně ovlivňují činnost unavených nadledvinek, zvyšují odolnost na psychický i fyzický stres a pomáhají s nedostatkem energie a únavou. 

 

Vysoce kvalitní a vstřebatelné formy hořčíku pro podporu organismu při stresové zátěži.

⇐ Magnesium bisglycinát + Vit. B6 vhodný k večeru na zklidnění a regeneraci.

⇒ Magnesium malát vhodný k užívání v ranních a dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek.