Stres na buněčné úrovni

Co jsou to astocyty?

 

 

 

Když se zmíní slovo “stres”, většina z nás pomyslí na stres negativní. Znáte to, takový ten stres, kdy máte na dokončení milion projektů, vaše malé dítě vám ječí do ucha a vy jste si právě uvědomili, že jste celý den v práci chodili s toaletním papírem trčícím z kalhot, i když jste ani neměli čas si pořádně dojít na toaletu…

Přesto stress není vždy jen špatný. Nejjednodušším příkladem pozitivního stresoru je naložit si na tyč činky několik závaží navíc, abyste si vypracovali na léto ty pěkné bicepsy.

K svalovému růstu dochází následkem zvýšeného množství stresu, který nakládáte konkrétní svalové skupině. A také i mozek si může v důsledku stresu vytvořit nová spojení. Naučit se něco nového nebo připravovat se na těžkou zkoušku může být stresující, ale může to také zesílit faktory nervového růstu a stimulovat růst nových spojení v rámci daných konkrétních oblastí mozku.

Když však stress probíhá „nekontrolovaně”, hroutíme se do problémů. Jedna důležitá oblast nervového systému, která je ovlivňována tím, že se vystavujeme chronickému nekontrolovanému stresu, jsou ty obdivuhodné mozkové buňky, jež se nazývají astrocyty.

Astrocyty jsou určitým typem gliových buněk v mozku s mnoha důležitými funkcemi, jakými jsou například neurologická podpora, pomoc s opravou poškozených neuronů, regulace neurologické komunikace a pravděpodobně jako nejdůležitější – ochrana KREVNÍ MOZKOVÉ BARIÉRY.

“Pro správné fungování mozku, jako například pro synaptogenezi, neurotransmiterové shlukování, fungují astrocyty jako klíčový komponent. Pomáhají zachovávat hladinu neurotropních faktorů a neurotransmiterů a kontrolují synaptické funkce, jakož i homeostatické funkce. Celkově pomáhají neuronům přežít tím, že je chrání před všemi možnými způsoby poškození.“ (Mishra a kol.)

Vystavování se chronickému stresu ve formě zánětu, nepříjemných zážitkům v raném dětství, nedostatku výživy atd., může způsobit defekt v astrocytech. Jak jsme již řekli dříve, integrita krevní mozkové bariéry je nanejvýš důležitá, protože udržuje „nežádoucí patogeny“ mimo mozek. Když vystavování se chronickému stresu způsobí zhoršení fungování astroytů, vede to nakonec k prolomení krevní bariéry. Když je krevní mozková bariéra narušena, patogeny se mohou infiltrovat do mozku a způsobit neurologický zánět… který pak může vést k nepřetržitému cyklu stresu a nemoci!

 

Takže o co jde?

Myslím, že nejdůležitější věc, kterou si z toho můžeme vzít je, že vystavování se chronickému stresu není jen o tom, že to vystresuje vás, ale že to vystresuje také váš mozek. Každodenní stresující faktory se sice budou nevyhnutně vyskytovat, ale vybudování si odolnosti vůči stresu, přiměřené reagování na věci, které nemůžete ve svém životě ovládat a nalezení způsobů, jak se stresu zbavovat, je pro zdraví vašeho mozku opravdu ale opravdu velmi důležité.

 

Zdroj článku: The Cellular Level of Stress

Překlad: Centrum Oberonic

 

Vysoce kvalitní a vstřebatelné formy hořčíku pro podporu organismu při stresové zátěži.

⇐ Magnesium bisglycinát + Vit. B6 vhodný k večeru na zklidnění a regeneraci.

⇒ Magnesium malát vhodný k užívání v ranních a dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek.