Neinvazivní stimulace bloudivého nervu snižuje aktivitu sympatiku

 

Vědci zjistili, že stimulace nervů v uchu může zlepšit zdraví vašeho srdce. Tato technika funguje na základě stimulace hlavního nervu zvaného bloudivý, jež hraje důležitou roli v regulaci životně důležitých orgánů, jako je například srdce.

Tým z univerzity v Leeds použil standardní přístroj TENS, který je určený pro zmírnění bolestí díky elektrostimulaci nervových zakončení. Aplikace elektrických impulzů směřovala do tragu - výčnělek (chrupavka) před vnějším zvukovodem ucha.

Stimulace změnila působení nervového systému na srdce tím, že omezila nervové signály, které mohou příliš pohánět selhávající srdce.

Profesor Jim Deuchars, profesor systémové neurovědy na Fakultě biologických věd Univerzity v Leedsu, uvedl: "Stimulování srdce je pro nás velmi důležité: "Když je přístroj TENS zapnutý, cítíte trochu lechtání v uchu, ale je to bezbolestné. Zatím je na to brzy, testujeme to na zdravých subjektech, ale myslíme si, že to má potenciál zlepšit zdraví srdce a mohlo by se to dokonce stát součástí léčby srdečního selhání."

Výzkumníci přiložili elektrody k uším 34 zdravých lidí a zapnuli přístroje TENS na 15minutové sezení. Sledovali variabilitu srdeční frekvence pokusných osob a aktivitu té části nervového systému, jež pohání srdce. Sledování pokračovalo ještě 15 minut po vypnutí přístroje TENS.

Vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Jennifer Clancy ze School of Biomedical Sciences na University of Leeds uvedla: "Prvním pozitivním účinkem, který jsme pozorovali, byla zvýšená variabilita srdeční frekvence účastníků. Zdravé srdce nebije jako metronom. Je v neustálé interakci s okolím - zrychluje se nebo zpomaluje v závislosti na požadavcích, jež jsou na něj kladeny. Nezdravé srdce je spíše jako stroj (metronom), který neustále bije stejným rytmem. Zjistili jsme, že při stimulaci tohoto nervu se variabilita srdeční frekvence zvýší asi o 20 %."

Druhý pozitivní účinek spočíval v potlačení sympatického nervového systému, jež řídí srdeční činnost pomocí adrenalinu.

Doktorka Clancy řekla: "Měřili jsme nervovou aktivitu přímo a zjistili jsme, že se při stimulaci ucha snížila asi o 50 %. To je důležité, protože pokud máte srdeční onemocnění nebo srdeční selhání, máte tendenci mít zvýšenou aktivitu sympatiku. Ta nutí vaše srdce pracovat naplno, zužuje tepny a způsobuje jejich poškození. Mnoho způsobů léčby srdečního selhání se snaží tuto sympatickou aktivitu zastavit - například beta-blokátory blokují působení hormonů, které tyto signály realizují. Při použití TENS jsme pozorovali snížení samotné nervové aktivity."

Výzkumníci zjistili významné reziduální účinky, kdy se variabilita srdeční frekvence ani sympatická nervová aktivita nevrátily na výchozí úroveň 15 minut po vypnutí přístroje TENS.

Tato technika funguje na základě stimulace hlavního nervu zvaného bloudivý (nervus vagus), jež hraje důležitou roli v regulaci životně důležitých orgánů, jako je například srdce. Ve vnějším uchu se nachází smyslová větev bloudivého nervu a vysláním elektrického proudu po nervech do mozku se vědcům podařilo ovlivnit proudění z mozku, které regulují činnost srdce. Stimulace bloudivého nervu se již dříve používala k léčbě onemocnění včetně epilepsie.

Profesor Deuchars řekl: "Nyní musíme zjistit, jak velký a jak trvalý je reziduální účinek na srdce a zda to může pomoci pacientům se srdečními problémy, vedle jejich obvyklé léčby. Další fází bude provedení předklinické studie na pacientech se srdečním selháním."

Zdroj článku: Tickling Your Ear Could Be Good for Your Heart

Celá studie zde: Non-invasive Vagus Nerve Stimulation in Healthy Humans Reduces Sympathetic Nerve Activity

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné terapeutické kvalitě (CTEO®) a další výrobky podporující zdravý životní styl.