Terapie červeným světlem může snížit výskyt smrtelných krevních sraženin

 

 

Vystavení červenému světlu o dlouhé vlnové délce významně snížilo tvorbu krevních sraženin ve studiích na myších i na lidech. Červené světlo bylo spojeno se sníženým zánětem a menším množstvím mechanismů podporujících tvorbu sraženin, jako jsou extracelulární lapače neutrofilů (NET) a aktivace krevních destiček. Na rozdíl od modrého nebo bílého světla ovlivňovalo červené světlo srážení krve prostřednictvím optických drah, což naznačuje, že jeho účinky jsou zprostředkovány spíše nervovými mechanismy než přímým působením na krev. Tato zjištění mají slibný význam pro snížení rizika infarktu, mrtvice a dalších stavů souvisejících se srážlivostí krve, zejména u vysoce rizikových skupin, jako jsou pacienti s rakovinou. Výzkumníci vyvíjejí intervenční prostředky založené na červeném světle, jako jsou brýle, aby prozkoumali potenciální terapeutické možnosti. Pokud bude tento přístup ověřen v klinických studiích, mohl by znamenat revoluci v prevenci vzniku sraženin a zachránit miliony životů.

Klíčová fakta studie:

  • Snížení tvorby sraženin: Myši vystavené červenému světlu měly pětkrát méně krevních sraženin než myši vystavené modrému nebo bílému světlu.
  • Mechanismus: Červené světlo snižuje zánět a aktivaci krevních destiček, což jsou klíčové faktory tvorby sraženin.
  • Souvislost s lidmi: U pacientů s rakovinou, kteří používali čočky filtrující modré světlo, bylo rovněž zjištěno nižší riziko vzniku krevních sraženin.

 

Zdroj: University of Pittsburgh (11. 2. 2025)

Podle výzkumu vedeného vědci z University of Pittsburgh School of Medicine a UPMC a zveřejněného v časopise Journal of Thrombosis and Haemostasis, měli lidé a myši vystavení působení červeného světla o dlouhé vlnové délce nižší výskyt krevních sraženin, jež mohou způsobit infarkt, poškození plic a mrtvici. Výsledky, které je třeba ověřit klinickými studiemi, mají potenciál snížit výskyt krevních sraženin v žilách a tepnách, jenž jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí, jimž lze předcházet.

„Světlo, kterému jsme vystaveni, může měnit naše biologické procesy a ovlivňovat náš zdravotní stav,“ řekla hlavní autorka doktorka Elizabeth Andraska. „Naše zjištění by mohla vést k relativně levné terapii, která by přinesla prospěch milionům lidí.“ Vědci již dlouho spojují vystavení světlu se zdravotními následky. Vycházející a zapadající slunce je základem metabolismu, vylučování hormonů a dokonce i toku krve. Infarkty a mrtvice se častěji vyskytují v ranních hodinách než v noci. Doktorku a její kolegy zajímalo, zda by světlo mohlo mít vliv na krevní sraženiny, jenž vedou k těmto stavům.

Aby tuto myšlenku ověřili, vystavili myši 12 hodinám červeného, modrého nebo bílého světla, po nichž následovalo 12 hodin tmy v 72hodinovém cyklu. Poté zjišťovali rozdíly v krevních sraženinách mezi jednotlivými skupinami. Myši vystavené červenému světlu měly téměř pětkrát méně sraženin než myši vystavené modrému nebo bílému světlu. Aktivita, spánek, příjem potravy, hmotnost a tělesná teplota zůstaly u obou skupin stejné.

Tým také analyzoval existující údaje o více než 10 000 pacientech, jež podstoupili operaci šedého zákalu a dostali buď běžné čočky, které propouštějí celé viditelné spektrum světla, nebo čočky filtrující modré světlo, které propouštějí asi o 50 % méně modrého světla. Zjistili, že pacienti s rakovinou, kteří dostali čočky filtrující modré světlo, měli nižší riziko vzniku krevních sraženin ve srovnání se svými protějšky s běžnými čočkami. To je obzvláště pozoruhodné, protože u pacientů s rakovinou je riziko vzniku krevních sraženin devětkrát vyšší než u pacientů bez rakoviny.

„Tyto výsledky odhalují fascinující mystérium toho, jak světlo, kterému jsme denně vystaveni, ovlivňuje reakci našeho těla na případné zranění,“ uvedl hlavní autor Matthew Neal, M.D., profesor chirurgie a spoluředitel výzkumného centra traumatologie a transfuzní medicíny na Pittově univerzitě. „Naším dalším úkolem je zjistit, proč k tomu z biologického hlediska dochází, a otestovat, zda vystavení lidí s vysokým rizikem vzniku krevních sraženin většímu množství červeného světla toto riziko snižuje. Přijít našemu objevu na kloub má potenciál masivně snížit počet úmrtí a postižení způsobených krevními sraženinami po celém světě.“

Tým vypozoroval, že vystavení červenému světlu je spojeno s menším zánětem a aktivací imunitního systému. Například myši vystavené červenému světlu měly méně extracelulárních pastí neutrofilů - výstižně označovaných jako „NET“ - což jsou struktury podobné pavučině, které vytvářejí imunitní buňky, aby zachytily napadené mikroorganismy. Zachycují také krevní destičky, které mohou vést ke vzniku sraženin.

U myší vystavených červenému světlu se také zvýšila produkce mastných kyselin, které snižují aktivaci krevních destiček. Vzhledem k tomu, že krevní destičky jsou pro tvorbu sraženin nezbytné, vede to přirozeně k menší tvorbě sraženin. Pochopení toho, jak červené světlo vyvolává změny, jež snižují riziko srážení krve, by také mohlo vědce přivést na stopu lepších léků nebo terapií, které by mohly být účinnější a pro pacienty vhodnější než nepřetržité vystavení červenému světlu. V rámci příprav na klinické studie tým vyvíjí brýle s červeným světlem, aby bylo možné kontrolovat množství světla, jenž jsou účastníci studie vystaveni, a zkoumat, komu může červené světlo nejvíce prospět.

 

 

 

Zdroj článku: Red Light Therapy May Reduce Deadly Blood Clots

Celá studie zde: Alterations in visible light exposure modulate platelet function and regulate thrombus formation

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).

Analyzuje mnoho tělesných systémů a paramentů organismu, mimo jiné i aktivitu bloudivého nervu.