Odstranění krčních a nosních mandlí u dětí zvyšuje riziko nemocí
Odstranění krčních (tonsily) a nosních (adenoidy) mandlí je dlouhodobě považováno za běžný lékařský zákrok, který má řešit opakované infekce horních cest dýchacích u dětí. Rozsáhlá studie však přináší zásadní důkazy o možných dlouhodobých zdravotních rizicích této operace.
Odstranění mandlí má v lékařství velkou tradici. Krční a nosní mandle jsou lymfatické orgány na vstupu do dýchacího a trávicího systému, jenž hrají důležitou roli v obraně proti infekcím. Přesto jsou tyto orgány často odstraňovány, zejména u dětí před pubertou, kvůli opakovaným zánětům nebo zvětšení, které způsobuje dýchací obtíže. Jen v USA se každoročně provede více než půl milionu těchto operací u dětí mladších 15 let.
Nová studie: Zásadní zjištění o dlouhodobých rizicích
V červnu 2018 byla publikována přelomová studie, jež analyzovala zdravotní záznamy 1,2 milionu dánských dětí narozených v letech 1979–1999. Výzkumníci sledovali děti, kterým byly odstraněny krční mandle (11 830 případů), nosní mandle (17 460 případů), nebo obojí (31 377 případů), a porovnávali je s dětmi bez těchto operací. Sledování trvalo až do jejich třicátých let života.
Hlavní výsledky studie:
Děti měly po odstranění krčních mandlí téměř trojnásobně vyšší riziko rozvoje nemocí horních cest dýchacích, jako je astma, chřipka, zápal plic, chronická bronchitida a emfyzém.
Kombinované odstranění krčních a nosních mandlí více než čtyřnásobně zvýšilo riziko alergií, zánětů středního ucha a zánětů dutin.
U dospělých, jež v dětství podstoupili tyto operace, byla o 78 % vyšší pravděpodobnost výskytu některých kožních onemocnění, očních a parazitárních infekcí oproti těm, kteří mandle mají.
Studie neprokázala dlouhodobý přínos v prevenci chronických problémů, jako je abnormální dýchání nebo chronická sinusitida, které jsou častým důvodem pro operaci mandlí.
Proč jsou mandle důležité?
Autoři studie se domnívají, že krční a nosní mandle tvoří důležitou ochrannou bariéru mezi vnějším prostředím a citlivými tkáněmi dýchacích cest. Jejich odstranění může narušit vývoj imunitního systému, zejména pokud k operaci dojde v raném věku, kdy jsou tyto orgány nejaktivnější
Výsledky studie vedly vědce k výzvě k přehodnocení běžné praxe rychlého odstraňování krčních a nosních mandlí. Doporučují, aby se tyto zákroky prováděly pouze v krajních případech a pokud možno až po úplném vývoji imunitního systému dítěte. Lékaři i rodiče by měli být podrobně informováni o možných dlouhodobých rizicích těchto operací.
„Čím více rozumíme roli imunitních tkání a dlouhodobým dopadům jejich odstranění, zvláště v citlivých fázích dětského vývoje, tím lépe můžeme rodičům i lékařům pomoci při rozhodování o těchto zákrocích,“ zdůrazňuje jeden z autorů studie, Dr. Sean Byars.
Tato studie tak výrazně přispívá k debatě o tom, jak důležitá je opatrnost a individuální přístup při rozhodování o chirurgických zákrocích u dětí.
Krční mandle (tonsily) - Zachycují a ničí bakterie a viry vstupující do těla ústy nebo nosem. Jsou součástí první obranné linie imunitního systému.
Nosohltanová mandle (adenoidy) - Pomáhají chránit tělo před infekcemi, zejména u dětí, filtrují bakterie a viry vdechované nosem.
Centrum Oberonic
M.V.
Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).
Nejlepší metoda pro detekci akutního a chronického stresu i psycho-emocionálního stavu.