Esenciální oleje a fytoterapie

 

 

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje byly známy již dávným civilizacím jako vzácné substance, podporující lidské zdraví a je zdokumentováno, že se využívaly v lékařské praxi, kosmetice a při přípravě jídla. Jsou to aromatické prchavé látky, uložené v silicových váčcích v semenech, květech, stoncích, kořenech či jiných částech rostlin. Pokud vnímáte vůně přírody, ať už v květinových zahradách plných růží a muškátů, na lesních loukách provoněných tymiánem, heřmánkem či šalvějí nebo čerstvě nasekanou mátu, bazalku či rozmarýn do kuchyně, vnímáte zejména aromatickou kvalitu esenciálních olejů. Udeří Vás do nosu i ze slupky pomeranče, když ji stisknete v prstech a vzduch najednou zavoní Vánocemi a vzpomínkami na dětství.

Vlastnosti esenciálních olejů však daleko přesahují jejich krásnou vůni. Jsou totiž životodárnou podstatou rostliny, chrání ji před škodlivými vlivy okolí i mikroorganismů. Dokáží stejně účinně chránit i lidské tělo, protože umí proniknout buněčnou membránou a zlikvidovat viry. Esenciální oleje jsou 50 až 70 krát účinnější při ochraně člověka než samotné rostliny, protože jejich koncentrace je velmi vysoká. K získání 1 litru esenciálního oleje máty je potřebná až 1 tuna rostlinného materiálu. To je důvod, proč 1 kapka oleje máty odpovídá účinku 28 šálků mátového čaje. Taková koncentrace je dosažitelná pouze správným technologickými postupy -extrakcí, kterými jsou zejména parní destilace při velmi nízké teplotě a lisování za studena.
V moderním věku byly uzdravující účinky esenciálních olejů "znovuobjevené" v roce 1937 a použití esenciálních olejů jako mocných pomocníků fyzického, mentálního a emočního zdraví se začalo rychle rozšiřovat spolu s ověřením jejich zdravotních a uklidňujících účinků v množství klinických studií.

 

Co je doTERRA?

V roce 2008 vznikla v Utahu, USA, společnost doTERRA, kterou založili David Stirling, Emily Wright a Dr. David K. Hill. Společně sdíleli vizi produkce esenciálních olejů nejvyšší terapeutické kvality a věřili v její význam pro vyšší kvalitu života rodin na celém světě. Za několik let se jim podařilo zajistit, že esenciální oleje z produkce doTERRA pomáhají milionům lidí. Úžasný zájem o oleje a přírodní řešení, které jsou 100% přírodní, bezpečné, účinné a cenově dostupné, umožnil měnit podmínky života v desítkách zemí celého světa nejen tam, kde lidé oleje používají v domácnostech, ale i tam, odkud jsou čerpány zdroje rostlinného materiálu.

 

 

Esenciální oleje doTERRA jsou 100% přírodní a splňují kritéria nejvyšší terapeutické třídy. Neobsahují žádné látky nebo umělé složky, které by mohly způsobit jakékoliv nežádoucí vedlejší účinky na lidské tělo. Při získávání rostlinného materiálu doTERRA přísně dbá na čistotu půdy, kde se rostliny pěstují, na zkušenosti svých dodavatelů, kteří si uvědomují důležitost maximálního využití potenciálu rostlin a optimální nastavení destilačního procesu, který zajišťuje zachování maxima účinných látek. Při používání esenciálních olejů by měl každý hledat ty s logem CPTG, které představují Certifikovanou Čistou Terapeutickou Třídu. Právě čistota a kvalita olejů doTERRA je zárukou bezpečného použití pro lidi bez věkového omezení a umožňuje některé oleje používat i vnitřně bez závislostí, spojených s běžně předepisovanými léky.
Co udělá Váš lékař, pokud Vám diagnostikuje bakteriální infekci? Velmi pravděpodobně Vám předepíše antibiotika, a to i několikrát do roka. Antibiotika (překl. "Proti životu") však kromě nechtěných vyhubí i bakterie, které jsou nesmírně potřebné pro Váš imunitní systém. A ty bude nutné probiotiky do organismu vrátit. Tento proces několikrát do roka je mimořádně zatěžující pro Vaše játra, proto mnohem šetrnější způsob v boji s bakteriemi představuje aplikace vhodných esenciálních olejů.

V případě virové infekce, pokud se správně diagnostikuje, Vás lékař musí poslat "jen domů", abyste to vyleželi. Důvodem, proč Vám nepředepíše antibiotika, je to, že antibiotika nejsou účinná proti virům, které se replikují uvnitř buňky, protože neprojdou buněčnou membránou. Na druhé straně esenciální oleje jsou schopny proniknout až do jádra buněk a tak být vysoce účinné nejen proti bakteriím, ale také proti virům.
Konzistentním používáním esenciálních olejů na mnoha konkrétních příkladech je prokazatelně možné velmi rychle pozitivně ovlivnit úroveň diskomfortu či bolesti. Zároveň to člověk dokáže samostatně a okamžitě, bez ztráty času spojené s návštěvou lékařské ambulance a při nižších finančních nákladech za množství, které je pro pozitivní účinek potřebné, takže cenová dostupnost esenciálních olejů je nepopiratelná.

 

Jaké 3 způsoby použití Esenciálních olejů známe?

 

AROMATICKÉ

Nejjednodušší je přímé vdechování 1-3 kapek z dlaně nebo přímo z lahvičky. Difúzování 4-8 kapek prostřednictvím tzv. difuzéru (při olejích CPTG nepoužíváme na difúzování vonné lampy nad svíčkou, ale difuzéry uvolňující účinné látky olejů prostřednictvím vypařování vody) to umožňuje esenciálním olejům pronikat velmi rychle přes sliznice a tkáně do celého organismu. Ovlivňuje to náladu a zároveň likviduje patogeny v ovzduší i mění vůně v prostoru. Z 1 kapky esenciálního oleje, kdyby se rovnoměrně rozptýlila, by každá buňka lidského těla získala až několik milionů molekul účinných látek.

 

 

MASÁŽNÍ

Kápnutím oleje přímo na kůži nebo vetření do pokožky na postižená místa vstupují účinné látky do krevního oběhu už do 30 sekund. Rychlý nástup účinku zajišťuje okamžitý komfort, úlevu či podporu imunity. Podpořit celé tělo můžeme aplikací oleje na chodidla, záda, či krk. Specifické orgány zachytíme aplikací na reflexní body na uších, rukou a nohou. Ředíme v podkladovém oleji pro vyšší účinnost.

 

 

VNITŘNÍ

Přes trávicí systém je možné přijmout některé esenciální oleje (je třeba vycházet z ověřených zdrojů) a umožnit jim působit na organizmus z vnitřního prostředí. Doporučujeme kápnout 1-2 kapky oleje pod jazyk či do sklenice vody, na lžičku medu nebo do želatinové kapsle a spolknout. Prázdné želatinové kapsle může nezávislý konzultant nebo velkoobchodní zákazník doTERRA koupit bez problémů. Je důležité si uvědomit, že malé množství esenciálního oleje použitého častěji je obvykle efektivnější než vyšší množství jednou za den. Při esenciálních olejích platí: méně je více. Stejně ředění přispívá k proniknutí účinných látek do organismu ve větším množství.

 

Dospělí

Obvykle používají 2-3 kapky. Při drobných zdravotních omezeních je použití esenciálního oleje dostačující pouze jednou. Pokud účinek za nějaký čas pomine, jednoduše použijte olej znovu. Není neobvyklé, že lidé používají pár kapek každé 2-3 hodiny, pokud zdravotní omezení přetrvává. V akutních případech používáme olej každých 20 minut, dokud symptomy neustoupí, následně pokračujeme s aplikací ve frekvenci každých 4-6 hodin. Při chronických omezeních opakujeme aplikaci olejů nebo speciálních směsí 2-4 krát denně.

Děti

Obvykle používají 1-2 kapky. Pro malé děti nebo lidi s citlivou pokožkou rozřeďte 1 kapku esenciálního oleje v přibližně jedné kávové lžičce frakcionovaného kokosového oleje a následně aplikujte na postižené místo, v případě dětí zejména na chodidla.

 

Věk dítětePoměr při ředění / Masážně
do 12 měsíců1:30
1 - 5 let1:20
6 - 11 let1:15

 

 

Těhotné

Esenciální oleje jsou úžasné při podpoře těhotenství, ale některým z nich se v těhotenství doporučujeme vyhnout: Birch, Cassia, Cinnamon, Cypress, Eucalyptus, Rosemary, Thyme, Wintergreen.

Pacienti používající léky

Pokud pacient užívá léky, měl by vždy konzultovat použití esenciálních olejů se svým ošetřujícím lékařem. Oleje jsou silné a účinné přírodní substance a mohou ovlivnit vliv chemických léků při předepsaném dávkování stejně jako určité potraviny.

Citlivá pokožka

Při citlivé pokožce je třeba vždy esenciální oleje ředit v poměru alespoň 1:10. Citlivá pokožka se projevuje zarudnutím po aplikaci esenciálního oleje při masáži na tělo. V takových případech doporučujeme aplikaci na chodidla.

Fotosenzitivita

Pokud jste si aplikovali MASÁŽÍ na pokožku citrusové oleje (Lemon, Wild Orange, Lime, Bergamot, Kumquat, Grapefruit apod.), nesmíte se minimálně po dobu 12 hodin vystavovat UV záření na přímém slunci. V opačném případě se mohou projevit změny pigmentu (skvrny, fleky na pokožce) kvůli fotosenzitivitě.

Zvyšování a zeslabování účinnosti

Esenciální oleje jsou hydrofobní, a tedy nerozpustné ve vodě. Aplikací vody na místo, kde byl použit esenciální olej jeho účinek zesílíte. A naopak, při silném účinku esenciálního oleje a obranné reakci těla máme možnost účinek zeslabit použitím podkladového oleje. Pokud tedy esenciální olej náhodně přijde do kontaktu s vnitřními sliznicemi těla, resp. očima, ušima, nosem, použijme ihned na zeslabení účinků jakoukoliv olejovou či tukovou bázi (máslo, rostlinný olej, kokosový olej apod).

 

Pokud máte zájem o seznámení s produkty doTerra, kontaktujte nás.

 

 

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné kvalitě (CTEO®)