Esenciální oleje a fytoterapie

 

 

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje byly známy již dávným civilizacím jako vzácné substance, podporující lidské zdraví a je zdokumentováno, že se využívaly v lékařské praxi, kosmetice a při přípravě jídla. Jsou to aromatické prchavé látky, uložené v silicových váčcích v semenech, květech, stoncích, kořenech či jiných částech rostlin. Pokud vnímáte vůně přírody, ať už v květinových zahradách plných růží a muškátů, na lesních loukách provoněných tymiánem, heřmánkem či šalvějí nebo čerstvě nasekanou mátu, bazalku či rozmarýn do kuchyně, vnímáte zejména aromatickou kvalitu esenciálních olejů. Udeří Vás do nosu i ze slupky pomeranče, když ji stisknete v prstech a vzduch najednou zavoní Vánocemi a vzpomínkami na dětství.

Vlastnosti esenciálních olejů však daleko přesahují jejich krásnou vůni. Jsou totiž životodárnou podstatou rostliny, chrání ji před škodlivými vlivy okolí i mikroorganismů. Dokáží stejně účinně chránit i lidské tělo, protože umí proniknout buněčnou membránou a zlikvidovat viry. Esenciální oleje jsou 50 až 70 krát účinnější při ochraně člověka než samotné rostliny, protože jejich koncentrace je velmi vysoká. K získání 1 litru esenciálního oleje máty je potřebná až 1 tuna rostlinného materiálu. To je důvod, proč 1 kapka oleje máty odpovídá účinku 28 šálků mátového čaje. Taková koncentrace je dosažitelná pouze správným technologickými postupy -extrakcí, kterými jsou zejména parní destilace při velmi nízké teplotě a lisování za studena.
V moderním věku byly uzdravující účinky esenciálních olejů "znovuobjevené" v roce 1937 a použití esenciálních olejů jako mocných pomocníků fyzického, mentálního a emočního zdraví se začalo rychle rozšiřovat spolu s ověřením jejich zdravotních a uklidňujících účinků v množství klinických studií.

 

Co je doTERRA?

V roce 2008 vznikla v Utahu, USA, společnost doTERRA, kterou založili David Stirling, Emily Wright a Dr. David K. Hill. Společně sdíleli vizi produkce esenciálních olejů nejvyšší terapeutické kvality a věřili v její význam pro vyšší kvalitu života rodin na celém světě. Za několik let se jim podařilo zajistit, že esenciální oleje z produkce doTERRA pomáhají milionům lidí. Úžasný zájem o oleje a přírodní řešení, které jsou 100% přírodní, bezpečné, účinné a cenově dostupné, umožnil měnit podmínky života v desítkách zemí celého světa nejen tam, kde lidé oleje používají v domácnostech, ale i tam, odkud jsou čerpány zdroje rostlinného materiálu.

 

 

Esenciální oleje doTERRA jsou 100% přírodní a splňují kritéria nejvyšší terapeutické třídy. Neobsahují žádné látky nebo umělé složky, které by mohly způsobit jakékoliv nežádoucí vedlejší účinky na lidské tělo. Při získávání rostlinného materiálu doTERRA přísně dbá na čistotu půdy, kde se rostliny pěstují, na zkušenosti svých dodavatelů, kteří si uvědomují důležitost maximálního využití potenciálu rostlin a optimální nastavení destilačního procesu, který zajišťuje zachování maxima účinných látek. Při používání esenciálních olejů by měl každý hledat ty s logem CPTG, které představují Certifikovanou Čistou Terapeutickou Třídu. Právě čistota a kvalita olejů doTERRA je zárukou bezpečného použití pro lidi bez věkového omezení a umožňuje některé oleje používat i vnitřně bez závislostí, spojených s běžně předepisovanými léky.
Co udělá Váš lékař, pokud Vám diagnostikuje bakteriální infekci? Velmi pravděpodobně Vám předepíše antibiotika, a to i několikrát do roka. Antibiotika (překl. "Proti životu") však kromě nechtěných vyhubí i bakterie, které jsou nesmírně potřebné pro Váš imunitní systém. A ty bude nutné probiotiky do organismu vrátit. Tento proces několikrát do roka je mimořádně zatěžující pro Vaše játra, proto mnohem šetrnější způsob v boji s bakteriemi představuje aplikace vhodných esenciálních olejů.

V případě virové infekce, pokud se správně diagnostikuje, Vás lékař musí poslat "jen domů", abyste to vyleželi. Důvodem, proč Vám nepředepíše antibiotika, je to, že antibiotika nejsou účinná proti virům, které se replikují uvnitř buňky, protože neprojdou buněčnou membránou. Na druhé straně esenciální oleje jsou schopny proniknout až do jádra buněk a tak být vysoce účinné nejen proti bakteriím, ale také proti virům.
Konzistentním používáním esenciálních olejů na mnoha konkrétních příkladech je prokazatelně možné velmi rychle pozitivně ovlivnit úroveň diskomfortu či bolesti. Zároveň to člověk dokáže samostatně a okamžitě, bez ztráty času spojené s návštěvou lékařské ambulance a při nižších finančních nákladech za množství, které je pro pozitivní účinek potřebné, takže cenová dostupnost esenciálních olejů je nepopiratelná.

 

Jaké 3 způsoby použití Esenciálních olejů známe?

 

AROMATICKÉ

Nejjednodušší je přímé vdechování 1-3 kapek z dlaně nebo přímo z lahvičky. Difúzování 4-8 kapek prostřednictvím tzv. difuzéru (při olejích CPTG nepoužíváme na difúzování vonné lampy nad svíčkou, ale difuzéry uvolňující účinné látky olejů prostřednictvím vypařování vody) to umožňuje esenciálním olejům pronikat velmi rychle přes sliznice a tkáně do celého organismu. Ovlivňuje to náladu a zároveň likviduje patogeny v ovzduší i mění vůně v prostoru. Z 1 kapky esenciálního oleje, kdyby se rovnoměrně rozptýlila, by každá buňka lidského těla získala až několik milionů molekul účinných látek.

 

 

MASÁŽNÍ

Kápnutím oleje přímo na kůži nebo vetření do pokožky na postižená místa vstupují účinné látky do krevního oběhu už do 30 sekund. Rychlý nástup účinku zajišťuje okamžitý komfort, úlevu či podporu imunity. Podpořit celé tělo můžeme aplikací oleje na chodidla, záda, či krk. Specifické orgány zachytíme aplikací na reflexní body na uších, rukou a nohou. Ředíme v podkladovém oleji pro vyšší účinnost.

 

 

VNITŘNÍ

Přes trávicí systém je možné přijmout některé esenciální oleje (je třeba vycházet z ověřených zdrojů) a umožnit jim působit na organizmus z vnitřního prostředí. Doporučujeme kápnout 1-2 kapky oleje pod jazyk či do sklenice vody, na lžičku medu nebo do želatinové kapsle a spolknout. Prázdné želatinové kapsle může nezávislý konzultant nebo velkoobchodní zákazník doTERRA koupit bez problémů. Je důležité si uvědomit, že malé množství esenciálního oleje použitého častěji je obvykle efektivnější než vyšší množství jednou za den. Při esenciálních olejích platí: méně je více. Stejně ředění přispívá k proniknutí účinných látek do organismu ve větším množství.

 

Dospělí

Obvykle používají 2-3 kapky. Při drobných zdravotních omezeních je použití esenciálního oleje dostačující pouze jednou. Pokud účinek za nějaký čas pomine, jednoduše použijte olej znovu. Není neobvyklé, že lidé používají pár kapek každé 2-3 hodiny, pokud zdravotní omezení přetrvává. V akutních případech používáme olej každých 20 minut, dokud symptomy neustoupí, následně pokračujeme s aplikací ve frekvenci každých 4-6 hodin. Při chronických omezeních opakujeme aplikaci olejů nebo speciálních směsí 2-4 krát denně.

Děti

Obvykle používají 1-2 kapky. Pro malé děti nebo lidi s citlivou pokožkou rozřeďte 1 kapku esenciálního oleje v přibližně jedné kávové lžičce frakcionovaného kokosového oleje a následně aplikujte na postižené místo, v případě dětí zejména na chodidla.

 

Věk dítětePoměr při ředění / Masážně
do 12 měsíců1:30
1 - 5 let1:20
6 - 11 let1:15

 

 

Těhotné

Esenciální oleje jsou úžasné při podpoře těhotenství, ale některým z nich se v těhotenství doporučujeme vyhnout: Birch, Cassia, Cinnamon, Cypress, Eucalyptus, Rosemary, Thyme, Wintergreen.

Pacienti používající léky

Pokud pacient užívá léky, měl by vždy konzultovat použití esenciálních olejů se svým ošetřujícím lékařem. Oleje jsou silné a účinné přírodní substance a mohou ovlivnit vliv chemických léků při předepsaném dávkování stejně jako určité potraviny.

Citlivá pokožka

Při citlivé pokožce je třeba vždy esenciální oleje ředit v poměru alespoň 1:10. Citlivá pokožka se projevuje zarudnutím po aplikaci esenciálního oleje při masáži na tělo. V takových případech doporučujeme aplikaci na chodidla.

Fotosenzitivita

Pokud jste si aplikovali MASÁŽÍ na pokožku citrusové oleje (Lemon, Wild Orange, Lime, Bergamot, Kumquat, Grapefruit apod.), nesmíte se minimálně po dobu 12 hodin vystavovat UV záření na přímém slunci. V opačném případě se mohou projevit změny pigmentu (skvrny, fleky na pokožce) kvůli fotosenzitivitě.

Zvyšování a zeslabování účinnosti

Esenciální oleje jsou hydrofobní, a tedy nerozpustné ve vodě. Aplikací vody na místo, kde byl použit esenciální olej jeho účinek zesílíte. A naopak, při silném účinku esenciálního oleje a obranné reakci těla máme možnost účinek zeslabit použitím podkladového oleje. Pokud tedy esenciální olej náhodně přijde do kontaktu s vnitřními sliznicemi těla, resp. očima, ušima, nosem, použijme ihned na zeslabení účinků jakoukoliv olejovou či tukovou bázi (máslo, rostlinný olej, kokosový olej apod).

 

Pokud máte zájem o seznámení s produkty doTerra, kontaktujte nás.

 

 

Role Neurotransmiterů

Role Neurotransmiterů

Role Neurotransmiterů     Neurotransmiter je chemický zprostředkovatel, který přenáší, zesiluje a vyrovnává signály mezi neurony (známými také pod pojmem nervové buňky) a cílovými buňkami po celém těle. Těmito cílovými buňkami mohou být žlázy, svaly a další...

Vliv stresu na tělo

Vliv stresu na tělo

Vliv stresu na tělo     Stres ovlivňuje všechny systémy těla, a to včetně muskuloskeletárního, respiračního, kardiovaskulárního, endokrinního, trávicího, nervového a reprodukčního. Naše tělo je dobře vybaveno pro zvládání malého množství stresu, ale když se...

Malý mozek a imunitní systém

Malý mozek a imunitní systém

Malý mozek a imunitní systém     Malý mozek má několik funkcí v rámci osy centrálního nervového systému včetně integrace senzorických informací, učení se motorickým pohybům, přizpůsobování pohybů, ovládání nálady, citového rozrušení, emocí a regulování...

Stres na buněčné úrovni

Stres na buněčné úrovni

Stres na buněčné úrovni Co jsou to astocyty?   Když se zmíní slovo “stres”, většina z nás pomyslí na stres negativní. Znáte to, takový ten stres, kdy máte na dokončení milion projektů, vaše malé dítě vám ječí do ucha a vy jste si právě uvědomili, že jste celý den...

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV?

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV?

Co se děje s tělem v reálném čase při analýze HRV přístrojem Heart Vision?   Neustálý dlouhodobý životní shon, pracovní nasazení, emocionální a psychické vypětí, stres, nepravidelná a nesprávná životospráva, minimum pohybu a času věnovanému sobě, odpočinku,...

Co jsou to Alfa mozkové vlny?

Co jsou to Alfa mozkové vlny?

Co jsou to Alfa mozkové vlny? Zvýšení Alfa vln může zmírnit depresi     Alfa mozkové vlny představují jeden vzorec elektrické aktivity, jež mozek vytváří. Mozek se skládá z miliónů neuronů, které využívají elektrické impulzy k přenosu...

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?

Jak autonomní nervový systém ovlivňuje zdraví?     Pokud sledujete můj blog, možná už víte, že mne velmi zajímá zjišťování informací o HRV a o tom, jak ho mohu u sebe zlepšit prostřednictvím neustálého monitorování HRV. Můžete si ale klást otázku, proč se...

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve)

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve)

Bloudivý Nerv (Vagus Nerve) Přeložili jsme pro vás srozumitelný a souhrnný text od doktorky Evy Detko o bloudivém nervu, který je zodpovědný především za parasympatickou (zklidňující) kontrolu našich vnitřních orgánů. Dobré fungování bloudivého nervu je proto zásadní...

Řízené dýchání v přístroji Heart Vision

Řízené dýchání v přístroji Heart Vision

Řízené dýchání "Biologický Feedback" v přístroji Heart Vision   Živé dýchaní Srdce udává rytmus všech orgánů lidského těla jako kyvadlo a i ten nejmenší vliv na organismus se odráží ve změnách daného rytmu. Jakým způsobem může člověk samostatně ovlivnit práci...

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání

Jak srdce ovlivňuje naše vnímání   Shrnutí: Mozková aktivita se s cyklem tlukotu srdce mění, čímž pomáhá zabezpečit, aby byly určité informace udržovány mimo naše vědomé prožívání. Zdroj: Ústav Maxe Plancka (Max Planck Institute) První mechanizmus představuje...

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?

Co kdyby pro léčení koronaviru postačilo jednoduše brát zinek?     V současnosti se zdá být stále více a více zřejmé, že zinek může skutečně být tím “kouzelným lékem” pro zastavení koronavirové infekce a ukončení této globální pandemie. Tento minerál je...

Léčení úzkosti pomocí akupunktury

Léčení úzkosti pomocí akupunktury

Léčení úzkosti pomocí akupunktury Různé přístupy akupunktury mají pozitivní účinky. Studie u lidí a zvířat prokazují, že akupunktura má pozitivní účinky na zdraví, včetně mentálního a emocionálního fungování souvisejícího s různými mechanizmy působení v těle, jako...

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu

9 fascinujících faktů o bloudivém nervu   Bloudivý nerv je takto nazýván proto, že “bloudí” podobně jako tulák, přičemž se větví do senzorických vláken vycházejících z mozkového kmene směrem k vnitřním orgánům. Bloudivý nerv, nejdelší z lebečních nervů, řídí...

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu?

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu?

Co se děje uvnitř mozku, když posloucháme hudbu? Když posloucháte hudbu, je při tom zapojeno a aktivováno mnoho oblastí mozku, ale když skutečně hrajete na nějaký hudební nástroj, tato mozková aktivita se stává více podobou tréninku se zapojením celého těla. Co se...

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv

Cvičení pro brániční dýchání a bloudivý nerv Tento článek blogu Psychologie Dnes (Psychology Today) je prvním článkem z devítidílné série s názvem „Bloudivý nerv a návod na přežití“. Devět způsobů jak řídit bloudivý nerv, které jsou hlavními tématy každého článku...

Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?

Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?

 Co je to Variabilita srdečního rytmu (HRV)?     Variabilita srdečního rytmu (HRV – Heart Rate Variability) - fyziologický fenomén proměnlivosti časových intervalů mezi jednotlivými údery srdce.    Věděli jste, že srdce je rezonančním tělem...

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku

Jak zážitky a zkušenosti mění plasticitu mozku   Mozková plasticita, také známa jako neuroplasticita, je termín, který se vztahuje na schopnost mozku měnit se a přizpůsobovat v důsledku prožívaných zkušeností a zážitků. Když lidé řeknou, že mozek má schopnost...

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R

Co je to kardiogram a čím se liší od rytmogramu R-R Podrobný popis metody elektrokardiografie   Historie objevu kardiogramu V polovině 19. století se vědci přiblížili k odhalení překvapivé vlastnosti srdce – schopnosti vyrábět elektřinu. Gabriel Lippman...

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce

Lidé, kteří cvičí jógu, mají zdravé srdce Variabilita srdečního rytmu, která je známkou zdravého srdce, je vyšší u lidí, kteří cvičí jógu, než u lidí, kteří ji necvičí. To bylo prokázáno výzkumem, který bude publikován v nadcházejícím čísle Mezinárodního časopisu...

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku

Chronický zánět snižuje motivaci redukováním hladiny dopaminu v mozku Proč se cítíme apatičtí, když se zotavujeme z nemoci? Odpovědí zcela zjevně je, že mírný stupeň chronického zánětu narušuje signální systém v mozku, jež funguje na dopaminu a jež nás motivuje něco...

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli

Moudrost je záležitost jak Srdce tak Mysli Změny srdečního rytmu mohou mít vliv na moudrost, jak zjistil výzkum na Univerzitě ve Waterloo   Studie ukazuje, že variabilita srdečního rytmu (HRV) a proces přemýšlení fungují provázaně, což umožňuje člověku uvažovat...

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach

Rytmus dýchání ovlivňuje paměť a strach Shrnutí: Nová studie uvádí, že rytmus dýchání může ovlivnit nervovou aktivitu, která zesiluje vybavování si vzpomínek a emocionální úsudek.Zdroj: Severozápadní Univerzita (Northwestern University)   Dýchání není pouze o...

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl

5 neurovědeckých způsobů, jak si vyčistit mysl Neurovědci objevili efektivní způsoby, jak se zbavit nechtěných myšlenek   Jako vytrvalostní běžec extrémních závodů jsem několikrát absolvoval Badwater Ultramarathon. Někteří tomuto závodu říkají „nejnáročnější...

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů

Zlepšení mozkových funkcí za 8 týdnů Meditační studie dokazuje změny související s vnímáním a stresem     Účast na osmitýdenním meditačním Programu vědomého vnímání, jak se zdá, přináší měřitelné změny v oblastech mozku souvisejících s pamětí, vnímáním sebe...

Pin It on Pinterest

Share This