Citrony

 

Citrony jsou silně léčivé plody, které mají fenomenální antibiotické a antiseptické vlastnosti. Citrony jsou bohaté na vitamíny C, B-komplex a minerály, jako je železo, vápník, hořčík, křemík, měď a draslík, které posilují a pomáhají vyčistit a detoxikovat celé tělo.

Přestože mají citrony kyselou chuť, působí na tělo, díky minerálům a vitamínům silně zásaditě a mohou pomoci alkalizovat krev, buňky, lymfu, orgány a tkáně. Citrony jsou známy tím, že pomáhají zničit hnilobné bakterie v ústech a střevech, takže mohou pomoci zmírnit plynatost, poruchy trávení i zácpu.

Citrony jsou také bohaté na bioflavonoidy, které mohou významně posílit imunitní systém a snížit zánět v těle. Je známo, že citronová šťáva je zvláště prospěšná při nachlazení, kašli, bolestech v krku, škytavce, ušní infekci, horečce, artritidě, srdečním onemocnění, ateroskleróze, cukrovce, vysokém cholesterolu...

Citronová šťáva je skvělý prostředek proti vráskám, bradavicím, spáleninám, akné, může se použít na oplachování vlasů a má zvlhčující účinek na obličej i ruce.

Sklenice vlahé citrónové vody po probuzení je vynikající způsob, jak "nastartovat ledviny", hydratovat a očistit tělo hned po ránu. Přidat čerstvý citrón do čaje, džusu, salátů, humusu, omáček je další skvělý způsob, jak vložit toto hojivé a výživné ovoce do vaší stravy.

Citrony a obecně citrusové plody mají podle tradiční čínské medicíny ochlazující účinky pro náš organismus, proto je ideální a osvěžující konzumovat tyto plody především v letních měsících.

Doporučujeme kupovat citrony v biokvalitě, které nemají chemicky ošetřenou kůrů, a tím můžete zužitkovat celý plod.

Citronová esence

Často používaná je i citronová esence. Ta se vyrábí, právě z nechemicky ošetřené citronové kůry, která obsahuje sloučeninu monoterpen D-limonen (v daleko větším množství než citronová šťáva), který podporuje snižování tělesné hmotnosti, pomáhá při nachlazení, kašli, zánětu dýchacích cest, používá se k rozpouštění žlučových a ledvinových kamenů i při problémech se zažíváním, dále odstraňuje toxiny a usazeniny z těla a tím odlehčuje všem tělesným systémům. Limonen se často používá v kosmetice a čistících prostředcích jako vonná přísada. Kvalitní citronovou esenci, která má rozmanité použití o kterém píšeme níže, vyrábí česká firma Bewit.

Naše tipy na použití citronové esence Bewit

  • Po ránu do hrnku s vlahou vodou (možnost kombinace se šťávou z citrónu, pokud citrón nemáte zrovna doma, tak je dobrá z DM drogerie kyselina askorbová v prášku (Vitamín C pulver) - stojí pár korun a vydrží nadlouho stejně jako esence.
  • Do salátů nebo nakonec do uvařeného jídla, jídlo se esencí krásně oživí.
  • Do šampónu, do krému, do zubní pasty, do rozprašovače s vodou na ložní prádlo, do jaru....
  • Přírodní desinfekční prostředek: dáme do rozprašovače trochu ekologického jaru z DM, doplníme vodou a nakonec přidáme pár kapek esence. Můžete si udělat pokaždé jiné kombinace esencí, např. levanduli, jedli, limetku, divoký pomeranč, skořici, atd...
  • Do masážního oleje, pozor ale na sluníčko, citronová esence je fotosenzibilní, nejlépe použít v malém množství a večer pro příjemnou masáž před spaním. 🙂

 

Centrum Oberonic

M.V.

 

BEWIT - 100% přírodní esenciální oleje v té nejvyšší možné kvalitě (CTEO®)